18 Styczeń, imieniny obchodzi: Piotr, Małgorzata

-Ceny paliw :

E95 4.15 zl E98 0 zl
LPG 1.89 zl ON 4.15 zl

-Oferta specialna :

fuchs sciągnij kratkę

- Prasa

-
2009-02-23 - Nagroda "Najlepsi z najlepszych"

Najlepsi z najlepszych nagrodzeni

 

ZABIERZÓW. Są utalentowani, pomagają innym, rozwijają swoje firmy, działają

społecznie - za to zostali wyróżnieni. Kandydatów zgłaszali mieszkańcy gminy.

 


- Po trzyletniej przerwie postanowiliśmy powrócić do nagradzania wyróżniających się mieszkańców i firm. Chcemy przynajmniej w symbolicznej formie podziękować ludziom, poświęcającym swój czas na pracę społeczną i swoim talentem oraz ciężką pracą promującym naszą gminę - tak wójt gminy Zabierzów Elżbieta Burtan uzasadnia powrót do organizowania konkursu, który wcześniej nazywał się "Nagroda Samorządowa Gminy Zabierzów, OSKARY". Teraz natomiast nosi tytuł "Najlepsi z Najlepszych". Kandydatów do niego, w formie ankiet, zgłaszali mieszkańcy gminy. W każdej kategorii nominowano po pięć osób. Spośród nich kapituła wybrała laureatów, których poznaliśmy w sobotę podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Centrum Witek w Modlniczce.

W kategorii "Sołtysi i członkowie rad sołeckich", konkurs wygrał Andrzej Krawczyk, wieloletni sołtys Zelkowa i inicjator konkursu w czasach, gdy był przewodniczącym Rady Gminy. - Człowiek-energia, prawdziwy wulkan pomysłów, które realizuje z wielką determinacją. Bezkompromisowy i uparty. Barwny mówca i globtroter - tak opisuje go Witold Ślusarski, prowadzący sobotnią galę. Andrzej Krawczyk wymyślił przyznawanie "Aniołów dobroci" osobom pomagającym w rozwoju Zelkowa, organizowanie "Zelkowskich wianków", prowadzi grupę kolędniczą "Herody". Miał też odwagę poprzeć likwidację, funkcjonującej w nowym obiekcie, małej Szkoły Podstawowej w swojej miejscowości.

W kategorii "Przedsiębiorcy" laureatem została firma motoryzacyjna "Mosur" z Rudawy. Od roku, po śmierci znanego społecznika Stefana Moląga, prowadzą ją jego trzej synowie: Łukasz, Mateusz i Paweł. - Jestem z nich dumna, że tak dobrze sobie radzą, bo po nagłej śmierci męża przejęcie firmy było dla nich bardzo dużym wyzwaniem. Nie tylko kontynuują pracę swojego ojca, utrzymują firmę, ale też poszerzają jej działalność - mówi Helena Moląg, mama przedsiębiorców.

W kategorii "Osób działających na rzecz oświaty, kultury lub sportu" kapituła wyróżniła Wojciecha Kubackiego, dyrektora Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Zabierzowie. Placówka pod jego kierownictwem rozwija się i stała się wizytówką gminy, prowadzi m.in. sekcję pływacką.

Wśród "Pracowników samorządowych" laureatką została Kazimiera Pychowska, od 30 lat prowadząca kasę w Urzędzie Gminy. Jak nam powiedziała, ma dużą satysfakcję z nagrody, której się nie spodziewała, chociaż była do niej nominowana po raz trzeci. - Szczerze mówiąc, bardzo lubię tę pracę, a ludziom staram się pomagać, żeby dobrze się czuli, przychodząc do urzędu - mówi laureatka. - Pani Kazimiera zasługuje na to wyróżnienie - twierdzi Józef Wierzbicki, laureat w tej kategorii sprzed czterech lat.

"Osobowością gminy Zabierzów" została Marita Benke-Gajda, artystka malarka i rzeźbiarka. Jej anioły ceramiczne znajdują się w zbiorach na całym świecie. W swojej pracowni uczyła dzieci rysunku i ceramiki. Prowadzi też zajęcia ze studentami w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W kategorii "Młode talenty" zwyciężył zespół wokalny "ENNA" w składzie: Edyta Kwiatkowska, śpiewająca najwyższym głosem, Natalia Stachura - środkowym i Natalia Ziembla - najniższym. W centrum kultury ćwiczą raz w tygodniu, a w pozostałe dni w swoich domach.

W kategorii "Organizacje pozarządowe" laureatem zostało Stowarzyszenie Wspierania Sportu Pływackiego w Zabierzowie. Prezes Grzegorz Mytnik i trener Artur Czerwiec, mają się czym pochwalić: do finałów na mistrzostwa Polski zawodników mających 13-15 lat zakwalifikowało się dziewięciu młodych pływaków; np. Magdalena Petrow jest złotą, srebrną i brązową medalistką oraz członkinią kadry Polski. Coraz większe zainteresowanie pływaniem przełoży się na założenie klasy pływackiej w zabierzowskiej Szkole Podstawowej.

W kategorii "Sportowiec" wybrana została łuczniczka Agata Winiarska, mistrzyni Polski i członkini kadry mło-dzieżowej. Ponieważ przebywa na zgrupowaniu, nie mogła nagrody odebrać osobiście.

Kapituła przyznała też dwie nagrody honorowe. Otrzymali ją przedsiębiorcy z Modlniczki z sąsiedniej gm. Wielka Wieś - Krystyna i Józef Krukowie, znani ze wspierania osób znajdujących się w potrzebie. - Naprawdę niczego nie robimy, oczekując na jakiś rewanż czy nagłaśnianie tego. Chociaż nie ukrywamy - jest nam miło, gdy jesteśmy doceniani i gdy słyszymy słowo dziękuję. Los tak sprawił, że tym, co zarabia-my, możemy podzielić się z innymi - powiedzieli laureaci "Dziennikowi Polskiemu".

Drugą nagrodę otrzymał prof. Zdzisław Smorąg, kierownik Działu Biotechnologii Rozrodu Zwierząt w Instytucie Zootechniki w Balicach i przewodniczący międzynarodowej komisji ds. biotechnologii rozrodu zwierząt. Jest autorem ponad pół tysiąca prac naukowych. Ponieważ przebywał na naukowej konferencji, nagrodę w jego imieniu odebrała żona.

Wszyscy laureaci otrzymali statuetki odlane z brązu. Zaprojektował je Michał Wiśnios, utalentowany artystycznie student z Brzoskwini.

Ewa Tyrpa (Dziennik Polski)

 


wróć...